Ostatnio na rynku pojawiła się książka Joanne K. Rowling “Ikabog“. Pisarka nie ukrywała przed premierą, że książka ta jest głównie o uniwersalnym skorumpowanym życiu politycznym i nadużyciach władzy. Powieść ta, skierowana do młodych czytelników, była dla pisarki naprawdę dobrym pomysłem. J.K. Rowling wróciła do tego, co potrafi robić w najlepszy sposób. Jej wyobraźnia ma za zadanie wciągnąć czytelników w świeże i ekscytujące historie.

Dla kogo napisała tę powieść?

W przeciwieństwie do serii Harry’ego Pottera, nowa powieść jest skierowana do młodszych czytelników, ale nastolatki bardzo ją polubią. Największą zaletą książki “Ikabog” jest to, że traktuje młodych czytelników poważnie. Nie brak tu:

  • aktualnych zagadnień,
  • trudnych wyborów bohaterów,
  • nagle pojawiających się problemów.

Rolling ponownie pokazuje, że potrafi pisać do dzieci i młodzieży, ponieważ wierzy w ich zdolności poznawcze. Nie oznacza to, że zapomina o starszej widowni. W większości książek jak i w tej utrzymuje ona humorystyczną atmosferę, bawi się słowami i mruga do czytelników. Nie przeszkadza jej to jednak w tworzeniu bardzo poważnej historii, którą potrafią narysować nawet dorośli. Młodzi czytelnicy będą zwracać większą uwagę na charakter bajki w Cornucopii, ale rodzice czytający z nimi zauważą u wielu bohaterów odbicie naszej współczesnej rzeczywistości politycznej. Ponadto, są te historie podane w sposób niepatologiczny.

Jak zarysowuje się fabuła książki?

Akcja toczy się w zupełnie fantastycznym świecie, czyli w królestwie Cornucopii. To szczęśliwe i spokojne miejsce zarządzane przez króla zwanego Fredem Nieustraszonym. Nie jest on ani zbyt mądrym ani uczciwym władcą, ale większość jego poddanych nie przejmuje się tym. Przynajmniej dopóki Fred nie zdecyduje się na polowanie na legendarnego potwora, tytułowego Ikaboga, który podobno znajduje się w północnych miastach. Na pierwszy rzut oka zabawna wyprawa kończy się tragedią, a mieszkańcy Cornucopia otoczeni są siecią kłamstw, które szybko rosną.

Jakie są cechy świata w tej książce?

Głównymi bohaterami książki są ludzie dobrzy i źli, dorośli i dzieci, królowie i pasterze. Ta powieść ma wielki potencjał poprzez skuteczne połączenie elementów realizmu i fantazji. Nie jest jasne, czy Rolling powróci do tego świata w jednym z poniższych dzieł. Ale wydaje się, że postąpiła słusznie, opuszczając na jakiś czas świat Harry’ego Pottera. Zamykając go w istniejącym kanonie, zaczęła się coraz bardziej nudzić, ujawniając wady warsztatu.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com